Klub, historia

KS MILAN MILANÓWEK – TRZY DEKADY DZIAŁAlNOŚCI

Za początek działalności Klubu Sportowego „Milan” Milanówek przyjęto powstanie w 1986 r. drużyny piłkarskiej o tej właśnie nazwie. Drużyna brała udział w rozgrywkach Pruszkowskiej Ligi Szóstek Piłkarskich. W roku 1987 młodzi piłkarze „Milanu” zakwalifikowali się do finałów IV Mistrzostw Polski Mini Piłki Nożnej rozgrywanych w Zielonej Górze, gdzie zdobyli 5 miejsce. Jesienią tego samego roku powstała Milanowska Liga Szóstek Piłkarskich, z której w 1988 r. nasi piłkarze ponownie dotarli do finałów V edycji Mistrzostw Polski i w turnieju rozgrywanym w Gliwicach wywalczyli wicemistrzostwo kraju.
druyna biorca udzia w iv mistrzostwach polski mini piki nonej w zielonej grze 5 miejsceZespół „Milanu” biorący udział w IV Mistrzostwach Polski Mini Piłki Nożnej w Zielonej Górze (5 miejsce). Od lewej stoją: Roman Drążkowiak, Andrzej Radkiewicz, Tomasz Maciak, Krzysztof Filipiak, Piotr Bednarek, Witold Stasiuk i Bogdan Mierzwiński  (kierownik drużyny).  W  pierwszym  rzędzie  Paweł  Maciak,  Dariusz  Zagajewski,  Marek  Dziewicki  i  Bogusław  Szczypka.

W roku 1989 zdobyli 5 miejsce w Halowych Mistrzostwach Polski w Dębicy oraz 5 miejsce w kolejnych Mistrzostwach Polski Mini Piłki Nożnej w Chrzanowie. W tym samym roku na bazie powyższych sukcesów zarząd klubu postanowił utworzyć drużynę do rozgrywek 11-osobowych i zgłosił ją do B-klasy seniorów Warszawskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Przez dwa lata z powodu braku w Milanówku pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej piłkarze „Milanu” korzystali z boisk w Pruszkowie i Grodzisku Mazowieckim. W 1991 r. doczekali się własnego placu do gry przy ul. Turczynek i mogli rozgrywać mecze ligowe w swoim mieście a klub rozszerzył swoją działalność o dwie sekcje młodzieżowe. W roku 1992 powstała drużyna juniorów – rocznik 1978,  a rok później żaków – 1981. W sezonie piłkarskim 1992/93 seniorzy „Milanu” wywalczyli awans do klasy „A”. W następnych latach dzięki energicznym działaniom członków Klubu Sportowego „Milan” oraz bardzo dużej pomocy władz miasta Milanówka pod przewodnictwem burmistrzów: Krzysztofa Markowskiego a w szczególności Jerzego Wysockiego, piaszczyste boisko na byłym wysypisku śmieci zaczęło przekształcać się w obiekt przypominający stadion sportowy. Powstał pierwszy budynek klubowy z zapleczem sanitarnym oraz z szatniami i świetlicą klubową. Dotychczas zawodnicy korzystali z barakowozów nie posiadających oświetlenia, a sędziowie przebierali się w altance na terenie ogródków działkowych u jednego z sympatyków naszego klubu. Następnym etapem inwestycji w obiekt było ogrodzenie całego terenu, na którym powstały boiska piłkarskie. Płyta główna trawiasta z trybunami na 250 osób, wyposażona w system nawadniający zasilany z własnej studni powstałej dzięki sponsorom, oraz boisko treningowe piaszczyste z oświetleniem.


Drużyna „Milanu” Milanówek. Wicemistrzowie Polski w Mini Piłce Nożnej i zdobyty przez nich srebrny medal – Gliwice 1988 r. Od lewej stoją: Dariusz Sosnowski, Andrzej Radkiewicz, Paweł Maciak, Marek Dziewicki, Leszek Ciesielski, Mariusz Matusiak i masażysta – Marek Rożkiewicz. W pierwszym rzędzie od lewej: Artur Sikorski, Krzysztof Filipiak, Bogusław Szczypka, Piotr Bednarek II i Piotr Bednarek.

W sezonie piłkarskim 2001/2002 zespół seniorów „Milanu” wywalczył kolejny awans, tym razem do upragnionej Ligi Okręgowej Seniorów Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej. Największy swój sukces Klub Sportowy „Milan” święcił w roku 2007, kiedy to po meczach barażowych z „Kormoranem” Łąck awansował do V Mazowieckiej Ligi Seniorów. Jednak w następnym sezonie piłkarskim Mazowiecki Związek Piłki Nożnej przeprowadził reorganizację rozgrywek polegającą na likwidacji tej ligi i piłkarze milanowscy powrócili do ligi okręgowej, w której grają do dziś.  W grudniu 2009 r. w miejsce treningowego piaszczystego boiska dzięki władzom miasta Milanówka i dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu oddano do użytku pełnowymiarowe boisko o nawierzchni ze sztucznej trawy z trybunami na 210 osób. Boisko to w 2010 r. uzyskało certyfikat jakości FIFA QUALITY CONCEPT FOR FOOTBALL TURF – 2 STAR. Tak dobre warunki do prowadzenia zajęć treningowych oraz pomoc finansowa z budżetu miasta skutkuje tym, że dzieci i młodzież milanowska garną się do uprawiania piłki nożnej w naszym mieście.

Obecnie w Klubie Sportowym „Milan” trenuje i rozgrywa mecze piłkarskie około 320 zawodników w poniższych grupach wiekowych:

 • Rocznik 2015/2013
 • Rocznik 2012
 • Rocznik 2011
 • Rocznik 2010 (dwie drużyny)
 • Rocznik 2009 (dwie drużyny)
 • Rocznik 2008
 • Rocznik 2007
 • Rocznik 2006
 • Rocznik 2005
 • Rocznik 2004
 • Rocznik 2003
 • Rocznik 2002/2001
 • II zespół seniorów
 • I zespół seniorów
 • Oldboje

Poza dziećmi z grupy naboru, które prowadzone są na zasadzie szkółki piłkarskiej, wszystkie drużyny startują w mistrzowskich rozgrywkach organizowanych przez Mazowiecki Związek Piłki Nożnej. Zawodnicy drużyny Oldbojów sami ponoszą koszty swojego utrzymania oraz udziału w rozgrywkach a w wielu przypadkach są sponsorami dla pozostałych drużyn. Poszczególne grupy trenują i podnoszą swoje umiejętności pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i trenerów piłki nożnej. Od kilku lat corocznie młodzieżowe drużyny naszego klubu biorą udział w turniejach zagranicznych, gdzie spotykają się i rywalizują z rówieśnikami z klubów europejskich. Dotychczas byli na turniejach: we Włoszech, Niemczech, Danii i Hiszpanii. Każdy z tych chłopców marzy aby w przyszłości zostać drugim Messim lub Ronaldo.
Jak do tej pory jedynym wychowankiem „Milanu”, który grał w Ekstraklasie piłkarskiej jest Piotr Dziewicki. W 1994 roku mający nieco ponad 15 lat Piotrek zmienił barwy klubowe i przeszedł z „Milanu” do warszawskiej „Polonii”, z którą później święcił największe sukcesy w polskim futbolu. W sezonie piłkarskim 1999/2000 zdobył z tym klubem mistrzostwo Polski oraz Puchar Ligi Polskiej. Rok później wywalczyli też Puchar Polski. Piotr Dziewicki reprezentował także przez kilka sezonów barwy Amiki Wronki i po bardzo udanym dla siebie sezonie 2005/2006 wyjechał wraz z Jarosławem Bieniukiem grać w drużynie beniaminka I ligi tureckiej Antalyaspor. W roku 2009 wrócił do warszawskiej „Polonii”, a swoją karierę piłkarską zakończył wiosną 2011 roku w pierwszoligowym „Dolcanie” Ząbki. Aktualnie pracuje jako trener.
druyna1992-93Drużyna, która w sezonie piłkarskim 1992/93 wywalczyła awans do A-klasy seniorów. Od lewej stoją: Krzysztof Andrzejewski – kierownik drużyny, Andrzej Brzeczkowski, Piotr Bondaruk, Tomasz Teodorczuk, Bogusław Szczypka – prezes, Marek Dziewicki, Piotr Kamiński i grający trener – Krzysztof Goławski. W dolnym rzędzie od lewej: Robert Dobiesz, Marcin Wójcicki, Andrzej Radkiewicz, Paweł Baranowski, Jan Grzesiuk, Wojciech Świercz i Witold Stasiuk.

Klub Sportowy „Milan” Milanówek, powstał dzięki grupie pasjonatów piłki nożnej, którzy na czele z Bogusławem Szczypką (pierwszym prezesem klubu) w drugiej połowie lat 80-tych ubiegłego stulecia doprowadzili do jego powstania. W pierwszym historycznym zarządzie K.S. „Milan” pod prezesurą wymienionego już Bogusława Szczypki działali: Ryszard Wcześniak (ówczesny Naczelnik Milanówka), Henryk Łempicki, Krzysztof Filipiak, Grzegorz Lawendowski, Wojciech Wlazło, Narcyz Gałecki, Ryszard Barabasz i Adam Kucharski. Aktualnie klubem kieruje Roman Straszyński.

Opracował:
SEKRETARZ KS. MILAN Milanówek
Grzegorz Michalak

OLYMPUS DIGITAL CAMERA